Opis stanowiska dla brand managera. Pełny dokument

I. Postanowienia ogólne

  1. Brand manager należy do kategorii liderów.
  2. Na stanowisko brand managera powoływana jest osoba, która posiada _______ (wyższe; średnie) wykształcenie zawodowe (ekonomiczne), dodatkowe przeszkolenie w zakresie zarządzania i marketingu, doświadczenie w pracy w obszarze zarządzania handlem i marketingiem przez co najmniej __ lat.
  3. Powołanie na stanowisko kierownika marki i zwolnienie ze stanowiska następuje na polecenie kierownika przedsiębiorstwa na wniosek _______.
  4. Menedżer marki podlega bezpośrednio __ (dyrektor handlowy; szef marketingu; inny urzędnik).
  5. W czasie nieobecności brand managera (urlop, choroba itp.) jego obowiązki wykonuje osoba wyznaczona w określony sposób. Osoba ta nabywa odpowiednie uprawnienia i ponosi odpowiedzialność za nienależyte wykonanie powierzonych jej obowiązków.

II. Kwalifikacje

Menedżer marki musi wiedzieć:

  1. Ustawy i normatywne dokumenty prawne regulujące realizację działalności przedsiębiorczej i handlowej.
  2. Gospodarka rynkowa, przedsiębiorczość i podstawy biznesu.
  3. Koniunktura rynkowa.
  4. Asortyment, klasyfikacja, cechy i przeznaczenie towarów.
  5. Metody ustalania cen, strategia i taktyka ustalania cen.
  6. Podstawy marketingu (pojęcie marketingu, podstawy zarządzania marketingowego, metody i kierunki badań rynku).
  7. Wzorce rozwoju rynku i kształtowanie się popytu na towary.
  8. Teoria zarządzania, makro- i mikroekonomia, administracja biznesowa.
  9. Podstawy reklamy, formy i metody prowadzenia kampanii reklamowych.
  10. Podstawy i zasady technologii PR.
  11. Psychologia i zasady sprzedaży.
  12. Cechy marki, technologia produkcji.
  13. Procedura opracowywania biznes planów i warunków handlowych umów, kontraktów.
  14. Prawo handlowe i patentowe.
  15. Etyka komunikacji biznesowej.
  16. Zasady nawiązywania kontaktów biznesowych.
  17. Podstawy socjologii i psychologii.
  18. Język obcy.
  19. Struktura zarządzania przedsiębiorstwem.
  20. Metody przetwarzania informacji z wykorzystaniem nowoczesnych technicznych środków komunikacji i komunikacji, komputer.

Ii. Obowiązki zawodowe

Dyrektor ds. marki:

  1. Bada cechy promowanego produktu, analizuje wymagania konsumentów wobec produktu na podstawie wyników badań marketingowych.
  2. Przeprowadza analizę rynku, identyfikuje docelowe segmenty rynku konsumenckiego dla oferty produktowej.
  3. Opracowuje strategię promocji produktu na rynku, uwzględniając propozycje działów marketingu i reklamy na kampanie reklamowe, wystawy, prezentacje i inne działania PR.
  4. Organizuje prezentacje produktu potencjalnym nabywcom i konsumentom, seminaria tematyczne (profesjonalne doradztwo w zakresie właściwości konsumenckich i walorów produktu).
  5. Opracowuje politykę cenową produktu, określa warunki sprzedaży towarów (systemy rabatów i korzyści dla określonych grup nabywców).
  6. Prognozy wielkości sprzedaży.
  7. Opracowuje budżet produktu, kalkuluje oczekiwany zysk i rentowność od momentu wprowadzenia produktu na rynek, określa możliwość strat dla przedsiębiorstwa na pierwszych etapach promocji produktu i opracowuje propozycje ich minimalizacji.
  8. Opracowuje schematy sprzedaży produktu (od tworzenia nowych działów sprzedaży po przebudowę istniejących kanałów dystrybucji).
  9. Organizuje pracę kontraktową w pionie zajmującym się produktem, prowadzi ewidencję transakcji płatniczych, analizuje dane operacyjne dotyczące wyników sprzedaży.
  10. Koordynuje merchandising produktów.
  11. Monitoruje pozycję produktu na rynku (przebieg sprzedaży produktu, popyt na niego), określa i analizuje stosunek konsumentów do produktu.
  12. Identyfikuje niezadowalające parametry produktu, wymagania klienta dotyczące produktu (nieuwzględnione w produkcie) i zgłasza je do działów projektowego, technologicznego i produkcyjnego w celu dostosowania produktu, nadania mu nowych właściwości konsumenckich.
  13. Śledzi politykę cenową i popyt na marki konkurencji, określa pozycję produktu względem podobnych lub podobnych produktów konkurencji.
  14. Koordynuje i nadzoruje pracę podległych pracowników.
  15. Przygotowuje raporty dla kierownictwa przedsiębiorstwa z wykonanej pracy.
  16. Wykonuje inne obowiązki związane z promocją i sprzedażą produktu.

III. Prawa

Brand manager ma prawo:

  1. Samodzielnie określać formy i metody promocji marki oraz nawiązywania relacji biznesowych z konsumentami.
  2. Podpisywać i zatwierdzać dokumenty w zakresie ich kompetencji.
  3. Żądania osobiście lub w imieniu bezpośredniego przełożonego od kierowników działów przedsiębiorstwa i specjalistów informacji i dokumentów niezbędnych do wykonywania jego obowiązków.
  4. Zapoznać się z dokumentami określającymi jego prawa i obowiązki na zajmowanym stanowisku, kryteriami oceny jakości wykonywania obowiązków służbowych.
  5. Przedkładaj propozycje usprawnienia pracy związanej z obowiązkami przewidzianymi w niniejszej instrukcji do rozpatrzenia przez kierownictwo.
  6. Wymagać od kierownictwa przedsiębiorstwa zapewnienia warunków organizacyjno-technicznych oraz wykonania ustalonych dokumentów niezbędnych do wykonywania obowiązków służbowych.

IV. Odpowiedzialność

Brand manager odpowiada za:

  1. Za nienależyte wykonanie lub niewykonanie obowiązków służbowych przewidzianych w niniejszym Opisie stanowiska - w granicach określonych przez obowiązujące prawo pracy Ukrainy.
  2. Za przestępstwa popełnione w ramach swojej działalności - w granicach określonych przez obowiązujące ustawodawstwo administracyjne, karne i cywilne Ukrainy.
  3. Za spowodowanie szkody materialnej w przedsiębiorstwie - w granicach określonych przez obowiązujące prawo pracy i prawo cywilne Ukrainy.

▪ Organizator wycieczek. Opis pracy

▪ Siostra kochanki. Opis pracy

▪ Kierownik Działu Innowacji. Opis pracy