Opis stanowiska pracy dla metodyka, instruktora-metodologa. Pełny dokument

I. Postanowienia ogólne

  1. Metodyk należy do kategorii specjalistów;
  2. Metodologa powołuje się na stanowisko i odwołuje z niego zarządzeniem dyrektora placówki na wniosek _.
  3. Osoba posiadająca wyższe wykształcenie zawodowe i staż pracy w nauczaniu (od 2 do 5 lat; od 5 do 8 lat; od 8 do 12 lat; powyżej 12 lat) lub staż pracy na stanowisku metodyka (instruktora-metodologa) co najmniej ___ (1 rok ; 3 lata) lub kategoria kwalifikacji (II, I, najwyższa).
  4. Powołanie na stanowisko metodyka (instruktora-metodologa) i zwolnienie z niego następuje na podstawie zarządzenia dyrektora placówki po przedstawieniu.
  5. Metodysta musi wiedzieć:
  • ustawy Ukrainy, rozporządzenia i decyzje Rządu Ukrainy i władz oświatowych w sprawach oświaty;
  • konwencja o prawach dziecka;
  • zasady dydaktyki;
  • podstawy pedagogiki i psychologii rozwojowej;
  • ogólne i prywatne technologie nauczania;
  • metody biegłości i zasady metodologicznego wsparcia przedmiotu edukacyjnego lub obszaru działalności;
  • system organizacji procesu edukacyjnego w instytucji;
  • zasady i tryb opracowywania dokumentacji programowej kształcenia, programów nauczania dla specjalności, programów kształcenia, wykazów wzorcowych pomocy edukacyjnych oraz innej dokumentacji edukacyjno-metodycznej;
  • metodyka identyfikowania, uogólniania i upowszechniania skutecznych form i metod pracy pedagogicznej w placówkach;
  • zasady organizacji i treść pracy stowarzyszeń metodycznych kadry dydaktycznej instytucji;
  • podstawy pracy z wydawnictwami;
  • zasady systematyzacji materiałów metodycznych i informacyjnych;
  • podstawowe wymagania dotyczące audiowizualnych i interaktywnych pomocy dydaktycznych, organizacja ich wypożyczania;
  • prowadzenie funduszu pomocy dydaktycznych;
  • podstawy prawa pracy;
  • zasady i przepisy ochrony pracy, bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.
  1. Metodysta podlega bezpośrednio _______.
  2. W czasie nieobecności metodyka (urlop, choroba itp.) jego obowiązki wykonuje osoba wyznaczona zarządzeniem dyrektora placówki.

Ii. Obowiązki zawodowe

Metodysta:

  1. Organizuje pracę metodyczną placówek oświatowych, filmoteek, sal metodycznych, edukacyjnych i metodycznych (ośrodków).
  2. Analizuje stan pracy wychowawczej, metodologicznej (edukacyjno-szkoleniowej) i wychowawczej w placówkach oraz opracowuje propozycje poprawy jej efektywności.
  3. W placówkach kształcenia dodatkowego uczestniczy w kadrowych kołach naukowych, kołach i stowarzyszeniach studenckich.
  4. Udziela pomocy kadrze pedagogicznej w ustalaniu treści, form, metod i środków nauczania.
  5. Bierze udział w opracowywaniu materiałów metodologicznych i informacyjnych, diagnostyce, prognozowaniu i planowaniu szkoleń, przekwalifikowań i szkoleń zaawansowanych menedżerów i specjalistów instytucji.
  6. Opracowuje plany i programy edukacyjne, edukacyjne i tematyczne dla dyscyplin i szkoleń.
  7. Organizuje opracowywanie, przeglądanie i przygotowanie do zatwierdzenia dokumentacji edukacyjnej i metodycznej, podręczników (dyscyplin akademickich, standardowych wykazów wyposażenia, materiałów dydaktycznych itp.).
  8. Analizuje i podsumowuje wyniki eksperymentalnej pracy instytucji.
  9. Podsumowuje i podejmuje działania mające na celu upowszechnianie najbardziej efektywnych doświadczeń menedżerów i specjalistów instytucji.
  10. Organizuje i koordynuje pracę kół metodycznych kadry pedagogicznej.
  11. Organizuje i opracowuje niezbędną dokumentację do przeprowadzenia konkursów, wystaw, olimpiad, zlotów, konkursów itp.
  12. Udziela doradczej i praktycznej pomocy kadrze dydaktycznej placówek oświatowych w odpowiednich obszarach działalności.
  13. Uczestniczy w organizacji szkoleń zaawansowanych i przekwalifikowań pracowników w odpowiednich obszarach.
  14. Organizuje prace nad naukowym i metodologicznym wsparciem treści kształcenia.
  15. Uczestniczy w opracowywaniu wieloletnich planów wydawniczych podręczników, pomocy dydaktycznych, materiałów dydaktycznych oraz wyborze ich autorów.
  16. Zapewnia pomoc autorom w przygotowaniu do publikacji odpowiednich podręczników.
  17. Informuje pracownie pedagogiczno-metodyczne oraz placówki oświatowe o opublikowanych podręcznikach, pomocach dydaktycznych, materiałach wideo, audiowizualnych i innych pomocach dydaktycznych oraz analizuje zapotrzebowanie placówek na nie.
  18. Otrzymuje i przekazuje informacje o zaawansowanych technologiach szkolenia i edukacji z doświadczeń krajowych i światowych.
  19. Organizuje obsługę abonentów filmoteki oraz studiowanie treści podręczników.

III. Prawa

Metodysta ma prawo:

  1. Zapoznaj się z projektami decyzji kierownictwa instytucji dotyczących jej działalności.
  2. W kwestiach leżących w jego kompetencjach przedkłada kierownictwu instytucji propozycje usprawnienia działalności instytucji i udoskonalenia metod pracy; komentarze dotyczące działań pracowników instytucji; możliwości wyeliminowania niedociągnięć w działalności instytucji.
  3. Żądać osobiście lub w imieniu kierownictwa instytucji od pionów strukturalnych i innych specjalistów informacji i dokumentów niezbędnych do wykonywania swoich obowiązków służbowych.
  4. Zaangażuj specjalistów ze wszystkich (poszczególnych) działów strukturalnych w rozwiązywanie powierzonych mu zadań (jeśli przewidują to przepisy dotyczące działów strukturalnych, jeśli nie, to za zgodą kierownika instytucji).
  5. Wymagać od kierownictwa instytucji pomocy w wykonywaniu jego obowiązków i praw.

IV. Odpowiedzialność

Metodolog odpowiada za:

  1. Za nienależyte wykonanie lub niewykonanie obowiązków służbowych przewidzianych w niniejszym Opisie stanowiska - w granicach określonych przez obowiązujące prawo pracy Ukrainy.
  2. Za przestępstwa popełnione w ramach wykonywania swojej działalności - w granicach określonych przez obowiązujące ustawodawstwo administracyjne, karne i cywilne Ukrainy.
  3. Za wyrządzenie szkody majątkowej – w granicach określonych przez obowiązujące prawo pracy i prawo cywilne Ukrainy.

▪ Producent. Opis pracy

▪ Kardiolog. Opis pracy

▪ Technolog. Opis pracy