Menu English Ukrainian Rosyjski Strona główna

Bezpłatna biblioteka techniczna dla hobbystów i profesjonalistów Bezpłatna biblioteka techniczna

Opis stanowiska nauczyciela defektologa. Pełny dokument

Ochrona pracy

Ochrona pracy / Opisy stanowisk pracy

Komentarze do artykułu Komentarze do artykułu

I. Postanowienia ogólne

  1. Nauczyciel-defektolog należy do kategorii specjalistów.
  2. Na stanowisko nauczyciela-defektologa powołuje się osobę z wyższym wykształceniem defektologicznym (bez przedstawienia wymagań dotyczących stażu pracy; staż nauczania od 2 do 5 lat; od 5 do 10 lat; od 10 do 20 lat; powyżej 20 lat).
  3. Powołanie na stanowisko nauczyciela-defektologa i zwolnienie z niego następuje na podstawie zarządzenia dyrektora placówki.
  4. Nauczyciel-defektolog powinien wiedzieć:
  • Ustawodawstwo ukraińskie.
  • Konwencja o prawach dziecka.
  • wiek i pedagogika specjalna i psychologia.
  • anatomiczne, fizjologiczne i kliniczne podstawy defektologii.
  • metody i techniki zapobiegania i korygowania odchyleń w rozwoju uczniów (uczniów).
  • dokumenty regulacyjne i metodyczne dotyczące kwestii działalności zawodowej i praktycznej.
  • literatura programowa i metodyczna dotycząca pracy z uczniami (uczniami) z niepełnosprawnością rozwojową.
  • najnowsze osiągnięcia nauki defektologicznej.
  • zasady i przepisy ochrony pracy, bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.

W czasie nieobecności nauczyciela defektologa (urlop, choroba itp.) jego obowiązki wykonuje osoba powołana zarządzeniem dyrektora placówki. Osoba ta nabywa odpowiednie uprawnienia i jest odpowiedzialna za jakość i terminowość wykonywania powierzonych jej obowiązków.

Ii. Obowiązki zawodowe

Nauczyciel defektologa:

  1. Prowadzi prace mające na celu maksymalne korygowanie odchyleń w rozwoju uczniów (uczniów).
  2. Bada uczniów (uczniów), określa strukturę i nasilenie ich wady.
  3. Kompletuje grupy na zajęcia z uwzględnieniem stanu psychofizycznego uczniów (uczniów).
  4. Prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne w celu korygowania wad rozwojowych, przywracania zaburzonych funkcji.
  5. Ściśle współpracuje z nauczycielami i wychowawcami, uczestniczy w zajęciach i lekcjach.
  6. Doradza nauczycielom i rodzicom (osobom ich zastępującym) w zakresie stosowania specjalnych metod i technik pomocy dzieciom z zaburzeniami rozwojowymi.
  7. Utrzymuje wymaganą dokumentację.
  8. Przyczynia się do kształtowania ogólnej kultury jednostki, socjalizacji, świadomego wyboru i rozwoju programów zawodowych.
  9. Stosuje różnorodne formy, techniki, metody i środki nauczania w ramach standardów państwowych.
  10. Realizuje programy edukacyjne.
  11. Zapewnia poziom szkolenia studentów (uczniów), który spełnia wymagania państwowego standardu edukacyjnego i odpowiada za ich niepełną realizację.
  12. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe.
  13. Uczestniczy w działalności kół metodycznych i innych form pracy metodycznej.
  14. Komunikuje się z rodzicami (osobami zastępującymi ich).
  15. Przestrzega zasad i przepisów ochrony pracy, bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.
  16. Zapewnia ochronę życia i zdrowia uczniów w trakcie procesu kształcenia.

III. Prawa

Nauczyciel-defektolog ma prawo:

  1. Zapoznaj się z projektami decyzji kierownictwa instytucji dotyczących jej działalności.
  2. W kwestiach leżących w jego kompetencjach przedkłada kierownictwu instytucji propozycje usprawnienia działalności instytucji i udoskonalenia metod pracy; komentarze dotyczące działań pracowników instytucji; możliwości wyeliminowania niedociągnięć w działalności instytucji.
  3. Żądać osobiście lub w imieniu kierownictwa instytucji od pionów strukturalnych i innych specjalistów informacji i dokumentów niezbędnych do wykonywania swoich obowiązków służbowych.
  4. Zaangażuj specjalistów ze wszystkich (poszczególnych) działów strukturalnych w rozwiązywanie powierzonych mu zadań (jeśli przewidują to przepisy dotyczące działów strukturalnych, jeśli nie, to za zgodą kierownika instytucji).
  5. Wymagać od kierownictwa instytucji pomocy w wykonywaniu jego obowiązków i praw.

IV. Odpowiedzialność

Nauczyciel defektologa odpowiada za:

  1. Za nienależyte wykonanie lub niewykonanie obowiązków służbowych przewidzianych w niniejszym Opisie stanowiska - w granicach określonych przez obowiązujące prawo pracy Ukrainy.
  2. Za przestępstwa popełnione w ramach wykonywania swojej działalności - w granicach określonych przez obowiązujące ustawodawstwo administracyjne, karne i cywilne Ukrainy.
  3. Za wyrządzenie szkody majątkowej – w granicach określonych przez obowiązujące prawo pracy i prawo cywilne Ukrainy.

 Polecamy ciekawe artykuły Sekcja Opisy stanowisk pracy:

▪ Kierownik Działu Komunikacji. Opis pracy

▪ Agent reklamowy. Opis pracy

▪ Ekonomista przedsiębiorstwa handlowego. Opis pracy