Opis stanowiska pracy dla sprzedawcy artykułów nieżywnościowych. Pełny dokument

  1. Sprzedawca produktów nieżywnościowych należy do kategorii wykonawców technicznych, jest zatrudniany i zwalniany na mocy zarządzenia dyrektora przedsiębiorstwa na polecenie _______.
  2. Na stanowisko powołano osobę, która posiada wykształcenie podstawowe zawodowe bez wymagań dotyczących stażu pracy lub średnie zawodowe bez wymagań dotyczących stażu pracy lub średnie (pełne) wykształcenie ogólne i specjalne według ustalonego programu, bez wymagań dotyczących stażu pracy. stanowisko sprzedawcy artykułów nieżywnościowych, doświadczenie zawodowe.
  3. Sprzedawca produktów nieżywnościowych podlega bezpośrednio _______.
  4. W czasie nieobecności sprzedawcy artykułów nieżywnościowych (wakacje, choroba itp.) jego obowiązki wykonuje w ustalony sposób wyznaczony zastępca, który ponosi pełną odpowiedzialność za należyte wykonanie powierzonych mu obowiązków.
  5. W swojej działalności sprzedawca produktów nieżywnościowych kieruje się:
  • dokumenty regulacyjne i materiały metodologiczne dotyczące wykonanej pracy;
  • statut przedsiębiorstwa;
  • wewnętrzne przepisy pracy;
  • polecenia i polecenia dyrektora przedsiębiorstwa i bezpośredniego przełożonego;
  • niniejszy opis stanowiska pracy.
  1. Sprzedawca produktów nieżywnościowych musi wiedzieć:
  • asortyment, klasyfikacja, cechy, przeznaczenie towarów, sposoby ich użytkowania i pielęgnacji;
  • zasady dekodowania artykułu i znakowania;
  • ceny detaliczne;
  • techniki doboru, mierzenia, krojenia, składania towarów, skale wielkości produktów i zasady ich ustalania;
  • podstawowe wymagania norm i warunków technicznych dotyczących jakości towarów, pakowania i etykietowania;
  • rodzaje małżeństw i zasady wymiany towarów;
  • okresy gwarancji na użytkowanie towarów;
  • zasady projektowania i eksploatacji serwisowanych urządzeń handlowych i kas fiskalnych;
  • sposoby ograniczenia strat towarowych, kosztów pracy, energii elektrycznej i zwiększenia dochodów;
  • techniki i metody aktywnej obsługi różnych grup klientów, z uwzględnieniem ich płci, wieku, poziomu wiedzy o produkcie i innych cech;
  • stan mody w bieżącym sezonie;
  • główne rodzaje surowców i materiałów używanych do wytwarzania towarów oraz metody ich rozpoznawania;
  • główni dostawcy towarów oraz cechy asortymentu i jakości ich produktów;
  • zasady projektowania gablot nablatowych, sklepowych i witryn;
  • metody podsumowania danych na żądanie klienta;
  • procedura otrzymywania towarów od dostawców;
  • zasady małżeństwa;
  • procedura przeprowadzania inwentaryzacji;
  • tryb sporządzania i rozpatrywania raportów towarowych, aktów wad, braków, przeklasyfikowania towarów i zaświadczeń o przyjęciu do przeniesienia majątku materialnego.

Ii. Obowiązki zawodowe

Sprzedawca produktów nieżywnościowych jest zobowiązany:

  1. Zapewnij obsługę klienta: oferowanie i ekspozycja towarów, demonstracja ich w działaniu, pomoc w wyborze towaru.
  2. Oblicz cenę zakupu i wypisz czek.
  3. Wydaj paszporty na towary, które mają okres gwarancji użytkowania.
  4. Monitoruj terminowe uzupełnianie zapasów roboczych towarów, ich bezpieczeństwo, przydatność do użytku i prawidłowe działanie sprzętu, czystość i porządek w miejscu pracy.
  5. Przygotowanie towaru do sprzedaży: rozpakowanie, montaż, kompletacja, sprawdzenie właściwości użytkowych itp.
  6. Przygotowanie stanowiska pracy: sprawdzenie dostępności i przydatności sprzętu handlowego i technicznego, zapasów i narzędzi, podział towarów na grupy, rodzaje i odmiany, z uwzględnieniem częstotliwości zapotrzebowania i łatwości pracy.
  7. Odbierz i przygotuj materiały do ​​pakowania.
  8. Posprzątaj niesprzedane towary i pojemniki.
  9. Przygotuj towary do inwentaryzacji.
  10. W razie potrzeby popracuj nad kasą fiskalną, przelicz czeki (pieniądze) i przekaż je w zalecany sposób, sprawdź kwoty sprzedaży ze wskazaniami kas.
  11. Projektuj ekspozycje na ladach i w sklepach oraz monitoruj ich stan.
  12. Weź udział w odbiorze towaru, powiadom administrację o przyjęciu towaru, który nie odpowiada oznaczeniom (dowód dostawy).
  13. Komponuj i aranżuj zestawy upominkowe i świąteczne.
  14. Zbadaj zapotrzebowanie klientów.
  15. Odbierz towar z magazynu.
  16. Weź udział w inwentaryzacji.
  17. Sporządzamy i realizujemy protokoły towarowe, akty wad, braków, przekwalifikowania towaru oraz protokoły odbioru na przeniesienie majątku materialnego.
  18. Rozwiązuj kontrowersyjne kwestie z klientami pod nieobecność przedstawicieli administracji.
  19. Nadzoruj sprzedawców i praktykantów o niższych kwalifikacjach.

III. Prawa

Sprzedawca produktów nieżywnościowych ma prawo:

  1. Zapoznaj się z projektami decyzji kierownictwa przedsiębiorstwa w sprawach jego działalności.
  2. Przedkładaj propozycje usprawnienia pracy związanej z obowiązkami przewidzianymi w niniejszej instrukcji do rozpatrzenia przez kierownictwo.
  3. Otrzymuje od kierowników działów strukturalnych, specjalistów informacje i dokumenty w sprawach należących do jego kompetencji.
  4. Wymagać od kierownictwa przedsiębiorstwa pomocy w wykonywaniu ich obowiązków i praw.

IV. Odpowiedzialność

Sprzedawca produktów nieżywnościowych odpowiada za:

  1. Za niewykonanie (nienależyte wykonanie) swoich obowiązków służbowych przewidzianych w niniejszym Opisie stanowiska, w granicach określonych przez prawo pracy Ukrainy.
  2. Za przestępstwa popełnione w ramach wykonywania swojej działalności - w granicach określonych przez ustawodawstwo administracyjne, karne i cywilne Ukrainy.
  3. Za wyrządzenie szkody materialnej - w granicach określonych przez prawo pracy, prawo karne i cywilne Ukrainy.

▪ Asystent dyrektora, choreograf, dyrygent, chórmistrz klubu. Opis pracy

▪ Główna Pielęgniarka. Opis pracy

▪ Inżynier hydraulik (systemy nawadniające i odwadniające). Opis pracy