Menu English Ukrainian Rosyjski Strona główna

Bezpłatna biblioteka techniczna dla hobbystów i profesjonalistów Bezpłatna biblioteka techniczna

Opis stanowiska technika projektanta. Pełny dokument

Ochrona pracy

Ochrona pracy / Opisy stanowisk pracy

Komentarze do artykułu Komentarze do artykułu

I. Postanowienia ogólne

  1. Technik-projektant należy do kategorii specjalistów.
  2. Powoływany na stanowisko i odwoływany z niego zarządzeniem kierownika przedsiębiorstwa.
  3. Na stanowisko:
  • na technika projektanta powoływana jest osoba posiadająca wykształcenie średnie zawodowe, nieskładająca wymagań co do stażu pracy lub doświadczenia praktycznego w organizacjach projektowych od co najmniej __ lat;
  • technik projektant kategorii II – osoba posiadająca wykształcenie średnie zawodowe i staż pracy na stanowisku technika projektanta lub na innym stanowisku zajmowanym przez specjalistów z wykształceniem średnim zawodowym od co najmniej __ lat;
  • technik projektant kategorii I – osoba posiadająca wykształcenie średnie zawodowe i staż pracy na stanowisku technika projektanta kategorii II od co najmniej __ lat.
  1. Technik projektowy podlega bezpośrednio _______.
  2. Inżynier projektu musi wiedzieć:
  • metody projektowania i tryb wykonywania obliczeń techniczno-ekonomicznych;
  • metody wykonywania prac rysunkowych i graficznych;
  • rodzaje i właściwości stosowanych materiałów i konstrukcji budowlanych;
  • podstawy technologii budowlanej;
  • wymagania dla przyjętych decyzji projektowych;
  • materiały regulacyjne do przygotowania dokumentacji projektowej i kosztorysowej;
  • techniczne środki projektowania;
  • zasady i przepisy ochrony pracy.

Ii. Obowiązki zawodowe

Technik projektowania:

  1. Wykonuje indywidualne prace projektowe pod okiem bardziej wykwalifikowanego specjalisty, dbając o ich zgodność ze specyfikacjami technicznymi, obowiązującymi normami, specyfikacjami technicznymi, przepisami i przepisami budowlanymi, normami bezpieczeństwa, higieną przemysłową i ochroną przeciwpożarową.
  2. Łączy podjęte decyzje projektowe z decyzjami projektowymi pozostałych odcinków (części) projektu.
  3. Podczas wykonywania zadań posługuje się katalogami i podręcznikami, dokumentacją techniczną dotyczącą standardowych rozwiązań konstrukcyjnych, znormalizowanych jednostek i wyrobów.
  4. Wykonuje prace związane z rejestracją odniesienia do konkretnych placów budowy projektów standardowych i ponownie wykorzystanych, weryfikacją kopii dokumentów projektowych z ich oryginałami, a także wprowadzaniem zmian w opracowanej dokumentacji projektowej i kosztorysowej, składając ją do archiwum.

III. Prawa

Projektant ma prawo:

  1. Zapoznaj się z projektami decyzji kierownictwa przedsiębiorstwa, dotyczącymi jego działalności.
  2. Propozycje usprawnienia pracy związane z obowiązkami przewidzianymi w niniejszej instrukcji przedstawiaj do rozpatrzenia przez bezpośredniego przełożonego.
  3. W ramach swoich kompetencji informuj bezpośredniego przełożonego o wszystkich uchybieniach zidentyfikowanych w toku swoich działań i zgłaszaj propozycje ich usunięcia.
  4. Zwracaj się osobiście lub w imieniu kierownictwa przedsiębiorstwa do oddziałów przedsiębiorstwa i innych specjalistów o informacje i dokumenty niezbędne do wykonywania ich obowiązków służbowych.
  5. Zaangażuj specjalistów ze wszystkich (poszczególnych) działów strukturalnych przedsiębiorstwa w rozwiązywanie powierzonych mu zadań (jeśli przewidują to przepisy o działach strukturalnych, jeśli nie, za zgodą kierownika przedsiębiorstwa).
  6. Wymagać od kierownictwa przedsiębiorstwa pomocy w wykonywaniu ich obowiązków i praw.

IV. Odpowiedzialność

Technik Projektowy odpowiada za:

  1. Za nienależyte wykonanie lub niewykonanie obowiązków służbowych przewidzianych w niniejszym Opisie stanowiska - w granicach określonych przez prawo pracy Ukrainy.
  2. Za przestępstwa popełnione w ramach wykonywania swojej działalności - w granicach określonych przez ustawodawstwo administracyjne, karne i cywilne Ukrainy.
  3. Za wyrządzenie szkody materialnej – w granicach określonych przez prawo pracy i prawo cywilne Ukrainy.

 Polecamy ciekawe artykuły Sekcja Opisy stanowisk pracy:

▪ Księgowy kredytowy. Opis pracy

▪ Metodysta-psycholog. Opis pracy

▪ Rysownik-projektant. Opis pracy