Opis stanowiska księgowego-audytora. Pełny dokument

  1. Powołanie na stanowisko księgowego-audytora i zwolnienie z niego następuje na podstawie zarządzenia kierownika przedsiębiorstwa na polecenie głównego księgowego, zgodnie z wymogami Kodeksu Prawa Pracy Ukrainy i obowiązującymi przepisami dotyczącymi pracy .
  2. Księgowy-audytor podlega bezpośrednio głównemu księgowemu przedsiębiorstwa lub kierownikowi odpowiedniego działu strukturalnego głównego działu księgowości.

II. Obowiązki funkcjonalne

  1. Zgodnie z aktualnymi instrukcjami i postanowieniami planu oraz dla zadań specjalnych przeprowadza audyty dokumentacji działalności ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstw i ich podrozdziałów, które znajdują się w niezależnym bilansie.
  2. Terminowo przygotowuje wyniki audytu i przekazuje je właściwym organom w celu podjęcia niezbędnych działań.
  3. Udziela natychmiastowych poleceń kierownikom audytowanej placówki w zakresie usuwania stwierdzonych naruszeń i uchybień oraz przeprowadza kontrole kontrolne wykonanych prac.
  4. Kontroluje dokładność księgowania otrzymanych środków, zapasów i środków trwałych, terminowe wyświetlanie w księgowaniu transakcji związanych z ich ruchem, prawidłowe wykorzystanie materiałów, paliwa, energii elektrycznej, funduszy, zgodność z kosztorysami, procedurę do sporządzania raportów zgodnie z dokumentami podstawowymi, a także organizowania inwentaryzacji i księgowości w poddziałach przedsiębiorstwa.
  5. Bierze udział w opracowywaniu i wdrażaniu środków mających na celu zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów, oszczędzanie ich, wzmocnienie kontroli nad działalnością gospodarczą i finansową przedsiębiorstw i organizacji, zapewnienie przechowywania mienia oraz prawidłową organizację rachunkowości.
  6. Kontroluje działalność pracowników przedsiębiorstwa w zakresie organizacji rachunkowości i raportowania.
  7. Wykonuje indywidualne pełnomocnictwa służbowe dla swojego bezpośredniego przełożonego.

III. Prawa

Księgowy-audytor ma prawo:

  1. zapoznawać się z projektami decyzji kierownictwa przedsiębiorstwa, które dotyczą jego działalności;
  2. przedkładać do rozpatrzenia głównemu księgowemu propozycje udoskonalenia pracy związanej z obowiązkami przewidzianymi w niniejszej instrukcji;
  3. w granicach swoich kompetencji informować bezpośredniego przełożonego o wszystkich stwierdzonych uchybieniach i zgłaszać propozycje ich usunięcia;
  4. żądać i otrzymywać osobiście lub przez pełnomocnika głównego księgowego od kierowników działów strukturalnych i specjalistów informacji i dokumentów niezbędnych do wykonywania jego obowiązków służbowych;
  5. angażować specjalistów ze wszystkich pododdziałów strukturalnych w realizację powierzonych zadań;
  6. żądać pomocy od kierownictwa przedsiębiorstwa w wykonywaniu swoich obowiązków służbowych.

IV. Odpowiedzialność

Audytor odpowiada za:

  1. za nienależyte wykonanie lub niewykonanie obowiązków służbowych przewidzianych w niniejszym Opisie stanowiska, - w granicach określonych przez obowiązujące ustawodawstwo Ukrainy dotyczące pracy;
  2. za przestępstwa popełnione w trakcie wykonywania swojej działalności – w granicach określonych przez obowiązujące ustawodawstwo administracyjne, karne i cywilne Ukrainy;
  3. za zadanie wyrządzenia szkody materialnej – w granicach określonych przez obowiązujące ustawodawstwo cywilne i ustawodawstwo dotyczące pracy Ukrainy.

V. Księgowy-audytor musi wiedzieć

  1. Uchwały, instrukcje, zarządzenia, materiały metodologiczne, regulacyjne i inne wytyczne z zakresu organizacji rachunkowości i raportowania.
  2. Procedury księgowe, formy i metody analizy działalności gospodarczej przedsiębiorstwa.
  3. Procedura przeprowadzania audytów i kontroli dokumentacji.
  4. Organizacja obiegu dokumentów oraz procedura dokumentowania i wyświetlania majątku przedsiębiorstwa oraz jego przemieszczania się w księgowości.
  5. Rachunki planowe i korespondencyjne.
  6. Ustawodawstwo finansowe i gospodarcze.
  7. Podstawy ekonomii, organizacji produkcji, pracy i zarządzania.
  8. Organizacja zmechanizowanego przetwarzania informacji gospodarczych.
  9. Zasady wewnętrznego harmonogramu pracy.
  10. Prawo pracy
  11. Zasady i normy ochrony pracy.

VI. Kwalifikacje

  1. Wiodący księgowy-audytor: ukończyć studia wyższe w odpowiednim zakresie szkoleń (magisterskie, specjalistyczne) i szkoleń zaawansowanych. Doświadczenie zawodowe na stanowisku księgowego-audytora kategorii I co najmniej 2 lata.
  2. Księgowy-audytor kategoria I: wykształcenie wyższe pełne lub podstawowe w odpowiednim kierunku (magisterskie, specjalistyczne lub licencjackie) oraz szkolenie zaawansowane; dla studiów magisterskich – brak wymagań dotyczących stażu pracy, dla specjalisty – staż pracy w zawodzie księgowego-audytora kategorii II wynosi co najmniej 2 lata, dla studiów licencjackich – co najmniej 3 lata.
  3. Księgowy-audytor kategorii II: wykształcenie wyższe pełne lub podstawowe w odpowiednim kierunku (specjalistyczne lub licencjackie) i zaawansowane; dla specjalisty – brak wymagań dotyczących stażu pracy, dla licencjata – staż pracy na stanowisku księgowego-audytora co najmniej 2 lata.
  4. Księgowy-audytor: wykształcenie wyższe lub podstawowe w odpowiednim kierunku (specjalistyczne lub licencjackie) bez wymagań dotyczących doświadczenia zawodowego.

VII. Relacje (powiązania) według pozycji

  1. W przypadku braku księgowego-rewidenta jego obowiązki wykonuje osoba powołana w określony sposób, która nabywa odpowiednie uprawnienia i jest odpowiedzialna za prawidłowe wykonanie powierzonych jej obowiązków.

▪ Środek do czyszczenia szkła. Opis pracy

▪ Zastępca dyrektora szkoły ds. pracy wychowawczej. Opis pracy

▪ Rewident księgowy. Opis pracy